Słownik Świata

Jeżeli chcesz nauczyć się języków, to dobrze trafiłeś. Pomożemy Ci w tym i nakierujemy na sposoby nauki.

Najgorsze media społecznościowe do nauki języków

Najgorsze media społecznościowe do nauki języków

Jeśli jesteś osobą uczącą się języka, media społecznościowe mogą być ogromną pomocą. Pozwalają ci komunikować się z każdym, gdziekolwiek – bogactwo ludzi, z którymi możesz rozmawiać na różne tematy. Jednak mogą one również utrudniać Twoje postępy. Poniżej przedstawiamy kilka portali społecznościowych, których należy unikać podczas nauki nowego języka.

Duolingo

Duolingo to strona internetowa, która ma sprawić, że nauka języków obcych będzie dostępna dla każdego, również dla tych, którzy nie znają języka płynnie. Oferuje przytłaczającą liczbę języków do nauki, krótkie historie do przeczytania i dobre audio. Jednak interfejs nie jest intuicyjny i może być trudny do poruszania się.

Przede wszystkim lekcje są powtarzalne. Nie są też elastyczne, więc jesteś zmuszony do wielokrotnego powtarzania tej samej lekcji i nie możesz pominąć lekcji lub wybrać innej ścieżki. To sprawia, że czuje się bardziej jak na przymusowych zajęciach z języka obcego. Niestety, Duolingo ma nawet standaryzowany test na biegłość w języku angielskim.

Dobrą wiadomością jest to, że społeczność serwisu jest bardzo aktywna i pomocna, a baza użytkowników jest na tyle duża, że prawdopodobnie szybko znajdziesz odpowiedzi. Duolingo współpracuje również z różnymi organizacjami i instytucjami, aby stworzyć lepsze doświadczenia w nauce języka.

Duolingo nie jest jedyną firmą, która to robi. Ma tę zaletę, że jest małą, lokalną firmą z 400 osobami. W przeciwieństwie do innych dużych korporacji, firma sama stworzyła treści wirusowe. W rezultacie Duolingo jest doskonałą opcją do nauki języka.

Chociaż witryna jest darmowa, dobrym pomysłem jest uaktualnienie do Duolingo Plus, które usuwa reklamy i pozwala na korzystanie w trybie offline. Możesz także pobrać zawartość do użytku w trybie offline. Jednak Duolingo brakuje treści w porównaniu z bardziej profesjonalną witryną do nauki języka, taką jak Babbel.

Twitter

Wielu uczących się języka jest sfrustrowanych strukturą Twittera. Tweety są krótkie i często zawierają tylko jedną lub dwie opcje. Mają też tendencję do bycia sarkastycznymi, cynicznymi lub wojowniczymi. Rozmowy, które są wnikliwe i przemyślane, są rzadkością na Twitterze.

Chociaż studenci mogą nie uważać, że Twitter jest najgorszym medium społecznościowym do nauki języka, może on pomóc studentom na wiele sposobów. Na przykład, może pomóc uczącym się w dyskusjach politycznych i wiadomościach. Zapewnia również bogaty kontekst do nauki o bieżących wydarzeniach. Twitter jest wykorzystywany w szkołach do celów politycznych od 2006 roku i może pomóc uczniom być na bieżąco z bieżącymi sprawami. W rzeczywistości Kassens-Noor (2012) badał wykorzystanie Twittera w klasach uniwersyteckich i stwierdził, że może on być cennym narzędziem w nauce o polityce. Jednak w badaniu stwierdzono również, że studenci potrzebują więcej czasu na korzystanie z Twittera niż zainwestowaliby w indywidualny dziennik.

W badaniu stwierdzono, że wielu młodych ludzi korzysta z Twittera, aby poprawić swoje relacje z nauczycielami i promować interaktywne uczenie się. Ta zwiększona interakcja między uczniami a nauczycielami doprowadziła do poprawy ocen. Ponadto, badanie przeprowadzone wśród 158 pedagogów wykazało, że 92% z nich używa Twittera do celów edukacyjnych. Większość z nich stwierdziła, że jest on łatwy w użyciu i bezpłatny. Oprócz tego, że Twitter jest darmowy, udostępnia również duże ilości informacji szerokiej publiczności.

Instagram

Na Instagramie krąży wiele błędnych informacji. Między innymi jest to niesamowicie pasywnie agresywna platforma, zaludniona przez płaskoziemców i anty-woskowców. W rezultacie istnieje wiele osób, które łatwo się obrażają i szybko zamieszczają komentarze w rodzaju “Tramp 2020.” Jeśli jesteś zainteresowany nauką języka, Instagram nie jest miejscem do tego.

Korzystanie z mediów społecznościowych nie zawsze jest jednak złe. Jeśli jest używane właściwie, może pomóc ci w nauce języka. Istnieje kilka portali społecznościowych, które oferują rodzimych użytkowników Twojego języka docelowego. Na przykład grupy na Facebooku pozwalają na znalezienie partnerów do wymiany językowej. Grupy na Facebooku pozwalają również na zadawanie pytań dotyczących języka, którego się uczysz. Powinieneś jednak zawsze szukać grup moderowanych, aby nie natknąć się na spamerów lub podejrzanych osobników. Inne świetne zasoby to subreddity i serwery Discord.

Podczas gdy te strony mogą wydawać się korzystne, mogą być również szkodliwe dla zdrowia psychicznego młodych ludzi. Badania wykazały, że młodzi ludzie, którzy korzystają z mediów społecznościowych przez ponad dwie godziny dziennie, częściej mają słabe zdrowie psychiczne. Ludzie, którzy są narażeni na obrazy innych ludzi przez cały dzień, mogą rozwijać postawę porównywania i rozczarowania.

Według badania, Instagram przyczynia się również do poczucia nieadekwatności i procesów porównywania społecznego w górę. Zgodnie z teorią porównań społecznych, ludzie dokonują osądów na temat własnych mocnych i słabych stron poprzez porównania z innymi. Istnieją zarówno pozytywne, jak i negatywne porównania, a Instagram oferuje wiele okazji do obu.

YouTube

YouTube jest jednym z najgorszych serwisów społecznościowych do nauki języków obcych. Ostatnie badanie przeprowadzone przez Mozillę przeanalizowało dane z ankiety przeprowadzonej wśród ponad 37 000 użytkowników. Stwierdzono, że ponad 70 procent filmów było nieodpowiednich. Naukowcy przypisali to algorytmowi, który wpycha śmieci w twarze ludzi.

Ten algorytm poleca nienawistne, dzielące treści. Problem jest systemowy, to produkt uboczny pazernego apetytu YouTube na serwowanie reklam i zbieranie wyświetleń. Choć tych problemów nie da się naprawić z dnia na dzień, można je rozwiązać poprzez regulację. Badanie wzywa do większej przejrzystości i kontroli, pozwalając użytkownikom zdecydować, jakie treści są odpowiednie do oglądania.

YouTube ma charakter globalny. Jego najpopularniejsze kanały zamieszczają znaczne ilości treści w językach innych niż angielski. Według YouTube Center, w pierwszym tygodniu 2019 roku najpopularniejsze kanały YouTube zamieściły co najmniej jeden film w języku innym niż angielski. Tylko 17% z nich było w całości po angielsku.

Jednym z powodów dużej liczby filmów jest fakt, że większość treści jest tworzona przez niewielką mniejszość osób. Na przykład jedno z badań przyjrzało się popularnym kanałom YouTube z ponad 250 000 subskrybentów i okazało się, że ponad połowa zamieszczonych filmów była autorstwa tych samych osób. Podobnie, badanie przeprowadzone przez Pew Research wykazało, że najpopularniejsze 10% użytkowników YouTube wyprodukowało około 80 procent wszystkich filmów umieszczonych w serwisie.

Chociaż YouTube jest świetnym źródłem wiedzy do nauki języków obcych, ma też pewne wady. Dzieci, które używają go jako medium do nauki, mogą skończyć oglądając filmy, które nie są dla nich odpowiednie. Dodatkowo, treści umieszczane na YouTube nie zawsze są tworzone przez ludzi z dobrymi intencjami.

Podobne tematy