Słownik Świata

Jeżeli chcesz nauczyć się języków, to dobrze trafiłeś. Pomożemy Ci w tym i nakierujemy na sposoby nauki.

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby uczące się języków obcych

Najczęstsze błędy popełniane przez osoby uczące się języków obcych

Istnieje kilka błędów popełnianych przez osoby uczące się języków obcych i każdy z nich ma swoje unikalne konsekwencje. Należą do nich: nadmierne skupianie się na zapamiętywaniu reguł gramatycznych, wyznaczanie nierealistycznych celów i negatywne myślenie o sobie. Oto kilka wskazówek, jak je pokonać. Mam nadzieję, że pomogą Ci one odnieść sukces w nauce nowego języka.

Zbytnie skupianie się na zapamiętywaniu reguł gramatycznych

Osoba ucząca się języka powinna skupić się na strukturze zdania, a nie zapamiętywać dużą ilość reguł gramatycznych. Tego typu podejście może prowadzić do monotonii w nauce języka i ostatecznie do rezygnacji. Może również prowadzić do wybiórczego rozwoju umiejętności. Dobrym sposobem na rozwijanie umiejętności w języku jest ćwiczenie z różnymi zasobami i poznawanie różnych aspektów języka.

Nauka nowego języka nigdy nie jest łatwym zadaniem. Będziesz musiał ciężko pracować i poświęcić temu swój czas i energię. Jest kilka błędów, których musisz unikać, jeśli chcesz robić postępy. Pomimo korzyści, nauka języka jest często wyzwaniem. Wiedząc, czego się spodziewać, pomożesz sobie poradzić z wyzwaniami. Na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć popełniania tych błędów.

Wielu uczących się języka popełnia błąd, skupiając się zbytnio na regułach gramatycznych. Chociaż nauka reguł jest ważna, musisz również poświęcić czas na poznanie kontekstu słów. Jeśli skupisz się tylko na regułach gramatycznych, możesz skończyć używając ich niepoprawnie i nie wiedząc jak mówić naturalnie.

Zamiast zapamiętywania reguł gramatycznych, skup się na codziennym ćwiczeniu używania nowego języka. Ćwiczenie mówienia, słuchanie podcastów i czytanie angielskich treści to świetne sposoby na naukę nowych słów i zwrotów. Ważne jest również oglądanie filmów i słuchanie teledysków w języku, którego się uczysz. Robiąc to, stopniowo staniesz się bardziej zaznajomiony z językiem.

Stawianie nierealistycznych celów

Stawianie nierealistycznych celów w nauce języka jest jednym z najczęstszych błędów popełnianych przez uczących się języka. Powinieneś zawsze brać pod uwagę swoje osobiste możliwości i wyznaczać sobie realistyczne cele, które będą Cię motywować do dalszej pracy. Zdobycie biegłości w nowym języku może zająć lata i nie powinieneś nastawiać się na porażkę, stawiając sobie zbyt wysokie wymagania.

Jeśli nie wyznaczysz sobie celów, nigdy nie będziesz wiedział, jak daleko zaszedłeś. Wyznaczanie nieosiągalnych celów tylko utrudni Ci postęp i sprawi, że będziesz chciał się poddać. W idealnej sytuacji powinieneś wyznaczać cele SMART. Cele te powinny być konkretne, mierzalne, ambitne i określone w czasie. Ważne jest również, aby śledzić swoje postępy. Widząc swoje postępy i osiągając je, dasz sobie motywację do kontynuowania.

Wielu uczących się języka popełnia błąd skupiając się tylko na jednym zasobie, kiedy uczą się nowego języka. Skupiając się na jednym zasobie, w końcu robią w kółko to samo i nigdy nie uczą się niczego nowego. To może prowadzić do wyczerpania, a poprawa będzie niemożliwa, jeśli nie widać żadnych postępów.

Nauka drugiego języka nie jest łatwa, a wyznaczanie sobie nierealistycznych celów jest jednym z najczęstszych błędów. Na początku może wydawać się to przytłaczające, ale z odpowiednim nastawieniem i właściwymi narzędziami, możesz osiągnąć sukces. Niemniej jednak, może to być zastraszające i frustrujące, więc ważne jest, aby uniknąć tych błędów. Kluczem do sukcesu jest myślenie o swojej podróży jako treningu do maratonu, a nie sprintu.

Negatywna mowa o sobie

Jednym z największych błędów popełnianych przez uczących się języka jest stosowanie negatywnej mowy o sobie. Problem z negatywną mową o sobie polega na tym, że zmienia ona rzeczywistość. Ludzie, którzy używają negatywnej mowy o sobie są zazwyczaj zestresowani, a ich myśli są zniekształcone. Taki sposób myślenia ogranicza możliwości osiągnięcia sukcesu.

Jednym ze sposobów zwalczania negatywnej mowy o sobie jest skupienie się na pozytywnych aspektach swoich postępów. Podczas gdy nauka nowego języka jest wyzwaniem, możesz uczynić ją przyjemnym doświadczeniem poprzez pozytywne myślenie. Nauka nowego języka wymaga cierpliwości, wysiłku i profesjonalnych informacji zwrotnych. Ważne jest, aby nie przeceniać swoich możliwości i nie oczekiwać zbyt wiele, ponieważ może to spowodować zniechęcenie i utrudnić naukę.

W jednym z badań stwierdzono, że samokrytyka poprawiła wyniki sRPM bardziej niż szacunek do siebie. Jednak efekt ten nie jest trwały i nie utrzymuje się długo. Potrzebne są dalsze badania, aby zrozumieć długoterminowe efekty negatywnego self-talk. Jednakże, efekty te prawdopodobnie zmniejszą się wraz z powtarzającą się ekspozycją.

Jeśli jesteś jednym z uczących się języka, którzy zmagają się z negatywnym self-talk, możesz rozważyć przekwalifikowanie swojego mózgu poprzez unikanie negatywnego self-talk. Kluczowe jest, aby pracować nad zmianą sposobu, w jaki mówisz do siebie. Rozważ zadawanie sobie pytania “Czy to stwierdzenie jest naprawdę prawdziwe?”. Prawdopodobnie zdecydowana większość negatywnego self-talk jest przesadą. Nazwanie go jako takiego pomoże ci usunąć go jako negatywny wpływ.

Zbytnie skupianie się na jednym zasobie

Zbytnie przywiązanie się do jednego zasobu podczas nauki nowego języka wpłynie na Twoje wyniki. Jeśli skupiasz się na uzyskaniu doskonałego wyniku w aplikacji językowej lub na ćwiczeniu, będziesz miał mniejsze szanse na osiągnięcie postępów w nauce języka. Możesz też mieć obsesję na punkcie osiągnięcia najwyższego wyniku w swojej grupie.

Podobne tematy