Słownik Świata

Jeżeli chcesz nauczyć się języków, to dobrze trafiłeś. Pomożemy Ci w tym i nakierujemy na sposoby nauki.

Jak stworzyć harmonogram nauki języka, który sprawdzi się w Twoim przypadku

Jak stworzyć harmonogram nauki języka, który sprawdzi się w Twoim przypadku

Zasada prostoty mówi, że większość systemów jest najbardziej efektywna, gdy są one utrzymywane w prostocie, a najbardziej efektywne rozwiązania są często najprostsze. Nie inaczej jest z nauką języków obcych. Nie wymaga setek książek czy zasobów – wystarczy regularne sesje Focused Study Sessions i Exposure. Aby skutecznie nauczyć się nowego języka, skup się każdego dnia na niewielkiej liczbie konkretnych umiejętności.

Wyznaczanie rozsądnych celów krótko- i długoterminowych

Wyznaczanie celów dla swojego harmonogramu nauki języka jest kluczowe, aby doświadczenie to było satysfakcjonujące. Wyznaczając sobie konkretne cele, możesz zachować motywację i chęć do dalszej nauki. Pomoże Ci to również poczuć dumę z postępów, jakie poczyniłeś. Autorką tego artykułu jest Katherine Kostiuk, freelancerka z dużym doświadczeniem w edukacji międzynarodowej. Mieszkała i studiowała w czterech różnych krajach i mówi w pięciu różnych językach.

Cele krótkoterminowe powinny być realistyczne i związane z Twoją obecną sytuacją zawodową. Powinny być również mierzalne i określone w czasie. Na przykład, jeśli chcesz poprawić swoje umiejętności, wyznaczenie tygodniowego terminu będzie idealnym celem. Ważne jest jednak, aby nie stawiać sobie zbyt trudnych celów – jeśli ich nie osiągniesz, prawdopodobnie zmarnujesz mnóstwo czasu na zamartwianie się nimi i bicie się za ich niespełnienie.

Proces nauki języka może być bardzo trudny. Musisz wyznaczyć kurs, abyś wiedział, dokąd zmierzasz. Wyznaczanie celów jest jednym z najważniejszych kroków, które możesz podjąć, aby zapewnić sobie sukces. Wyznaczanie celów jest właściwie jedną z najłatwiejszych rzeczy do zrobienia i ma bezpośredni związek z Twoim sukcesem.

Podczas tworzenia planu nauki języka ważne jest, aby połączyć metody wejścia z metodami wyjścia. Spróbuj znaleźć zajęcia, które sprawiają Ci przyjemność. Wielu uczących się języka nie lubi się uczyć, ponieważ kojarzy się to z pracą lub nudą. Ponadto, odmawianie sobie wolnego czasu może być psychicznie wyczerpujące.

Niezależnie od tego, czy chcesz poprawić swoje umiejętności komunikacyjne, czy też poprawić ogólną znajomość języka, wyznaczenie sobie krótko- i długoterminowych celów jest doskonałym sposobem na określenie realistycznych oczekiwań. Osiąganie małych celów może zwiększyć Twoją pewność siebie i pomóc Ci zrobić większy postęp w krótszym czasie.

Automatyzacja harmonogramu nauki języka

Stworzenie harmonogramu codziennych czynności może być skutecznym sposobem na ustalenie priorytetów w nauce języka. Używanie harmonogramu może pomóc Ci w trzymaniu się go – nawet jeśli Twój harmonogram jest przerywany! Powinieneś opracować dla siebie zasady, aby trzymać się swojego harmonogramu i nigdy go nie łamać, chyba że widzisz wzór, który chcesz kontynuować.

Zautomatyzowanie harmonogramu nauki języka może pomóc Ci w śledzeniu zadań, które musisz wykonać i konkretnych rezultatów, które chcesz osiągnąć. W zależności od tego, ile czasu masz do poświęcenia na naukę języka, możesz ustawić kilka kluczowych wyników jednocześnie. Upewnij się tylko, że wybierasz cele, które są możliwe do działania i ekscytujące. Powinieneś również zmieniać liczbę swoich kluczowych wyników co tydzień.

Możesz również użyć automatycznych harmonogramów nauki języka, aby powiązać swoje lekcje z innymi czynnościami, które wykonujesz na co dzień. Na przykład, jeśli codziennie dojeżdżasz do pracy, możesz wykorzystać ten czas na słuchanie kaset audio lub oglądanie filmów w języku docelowym. Możesz również zautomatyzować naukę języka podczas przerwy na lunch.

Nauka języka to długi proces i wymaga czasu. Musisz mieć jasno określony cel i zaplanować swoje sesje nauki języka tak, aby były one ukierunkowane na zbliżenie się do niego. Większość osób uczących się języka z powodzeniem traktuje priorytetowo 10-15 minut ćwiczeń każdego dnia i ma system, który pomaga im osiągnąć ten cel.

Znalezienie partnera do nauki

Znalezienie partnera do nauki języka może być idealnym sposobem na uzyskanie wsparcia i utrzymania motywacji do nauki nowego języka. Znajdź partnera do wymiany językowej, który mówi w języku, którego chcesz się nauczyć, jest na tym samym poziomie co Ty i jest zaangażowany w naukę języka. Pomocna może być również osoba, z którą będziesz mógł ćwiczyć swoje umiejętności konwersacyjne.

Idealnie byłoby, gdyby Twój partner dzielił te same zainteresowania i pasje co Ty. Jeśli potrafi być cierpliwy i jest dobrym słuchaczem, jest duża szansa, że będziecie mogli uczyć się razem. Ważne jest, aby nie znaleźć partnera językowego, który będzie wykorzystywał Twoją hojność. Niektórzy ludzie są po prostu złymi partnerami w wymianie językowej, nie zdając sobie sprawy, że wymiana języka jest wzajemna i wymaga czasu. Jeśli znajdziesz partnera do wymiany językowej, który nie posiada tych cech, być może lepiej będzie znaleźć nowego partnera.

Inną świetną opcją znalezienia partnera do nauki języka są społeczności internetowe. Wiele aplikacji do nauki języków i stron internetowych posiada fora, na których możesz spotkać osoby uczące się języka, który Cię interesuje. Możesz umieszczać filmy na YouTube i zapraszać ludzi do ćwiczenia z Tobą. Możesz nawet komentować ich filmy, jeśli chcesz wymieniać z nimi pomysły językowe.

Po udanej wymianie językowej, upewnij się, że kontynuujesz ją poprzez email lub wiadomość. W ten sposób możesz uzyskać informacje zwrotne na temat swoich postępów i zadać pytania. Upewnij się, że masz ustaloną datę i godzinę następnej wymiany.

Wykorzystanie czasu oczekiwania

Stwórz harmonogram i trzymaj się go. Staraj się unikać nauki poza ustalonym harmonogramem. O ile nie widzisz jakiegoś wzoru, nie odbiegaj od harmonogramu. Będzie ci trudniej nauczyć się i zachować język, jeśli będziesz miał luźny harmonogram.

Rozważ stworzenie mini sesji nauki w ciągu dnia. Dzięki temu będziesz mógł szybko przejrzeć słownictwo, zasady gramatyczne lub koniugacje czasowników. Nawet jeśli nie masz zbyt wiele czasu, pięć do dziesięciu minut dziennie będzie korzystne. Sesje przeglądowe pomogą również utrzymać świeżą pamięć.

Tworząc harmonogram nauki języka, powinieneś mieć jasno sprecyzowany cel i wiedzieć, jak każda sesja przyczynia się do jego osiągnięcia. Jeśli chcesz, aby nauka języka była bardziej efektywna, lepiej jest uczyć się mało i często, zamiast robić maraton sesji nauki raz w tygodniu. Będzie to wymagało dużo planowania i wykonania, aby odnieść sukces, ale jeśli zastosujesz się do tych wskazówek, prawdopodobnie będziesz cieszyć się lepszym harmonogramem nauki języka.

Kiedy już masz pomysł na to, jakie są Twoje cele, dodaj je do swojego kalendarza. Wykorzystaj ten czas, aby nadać priorytet nauce języka. Twój czas dojazdu do pracy jest doskonałą okazją do słuchania i czytania. Możesz również wykorzystać czas wolny, kiedy nie jesteś zajęty, aby ćwiczyć swoje nowe umiejętności językowe. Inną dobrą metodą jest opowiadanie swoich codziennych czynności w języku.

Korzystanie z Bilingua

Stworzenie harmonogramu nauki języka jest niezbędne. Używanie harmonogramu ułatwia planowanie dnia i trzymanie się go. Nawet jeśli nie znasz języka, możesz się go nauczyć, włączając go do codziennej rutyny. Spróbuj uczynić sesje nauki języka częścią swojej porannej i wieczornej rutyny.

Najlepiej zacząć od zarezerwowania sobie czasu w kalendarzu. W ten sposób będziesz wiedział, kiedy się uczyć i o której godzinie to robić. Dobrym pomysłem jest również zaplanowanie czasu w innych częściach dnia na słuchanie i czytanie w języku docelowym. Na przykład, możesz wykorzystać swój dojazd do pracy na słuchanie muzyki językowej lub oglądanie filmów o codziennych czynnościach w języku docelowym.

Kiedy już ustalisz harmonogram, możesz zdecydować ile lekcji chcesz przerobić dziennie. Babbel oferuje lekcje, które trwają 15 minut i można je łatwo wkomponować w codzienny harmonogram. Lekcje zawierają dźwięk, powtarzanie zwrotów i grupy czasowników. Większość lekcji Babbela jest darmowa, ale można też wykupić pakiety abonamentowe. Te mogą kosztować do 75 dolarów lub 27 dolarów miesięcznie.

Podobne tematy