Czy po skreśleniu z listy studentów trzeba oddać legitymacje?
Każdy student może ubiegać się o wydanie legitymacji studenckiej po otrzymaniu decyzji o przyjęciu na studia. Kiedyś miała ona formę papierowej książeczki, w którą wbijano pieczątki co semestr, natomiast od dłuższego czasu ma postać plastikowej zielonej karty typu ELS i ELD, którą można wygodnie zmieścić w portfelu. Na początku każdego semestru wystarczy udać się do dziekanatu, gdzie wydawane są naklejki w formie samoprzylepnych hologramów przedłużające jej ważność.
Co się dzieje z legitymacją po skreśleniu z listy studentów?
Nie każda osoba, która decyduje się na pójście na studia, zdaje wszystkie egzaminy. W efekcie część osób jest zmuszona do rezygnacji z kontynuowania edukacji. Legitymacja studencka jest ważna aż do dnia ukończenia studiów. W przypadku skreślenia z listy bądź też zawieszenia w prawach, do dnia wejścia w życie tej decyzji. Często pojawia się pytanie dotyczące tego dokumentu i konieczności oddania go w sytuacji, gdy ktoś rezygnuje z edukacji, bądź nie zaliczył kolejnego semestru. Legitymacja zgodnie z obowiązującym prawem jest własnością studenta. Nie ma obowiązku oddawania jej do dziekanatu, można ją zatrzymać na pamiątkę. Absolwenci studiów pierwszego stopnia mają wydłużoną ważność legitymacji aż do 31 października roku, w którym te studia ukończyli.
Czy można kupić hologramy na legitymację?
Dużym zainteresowaniem cieszy się kolekcjonerstwo. Naklejka legitymacja studencka to ciekawa okazja do skompletowania brakujących elementów na dokumencie kolekcjonerskim. Decydując się na zakup, trzeba korzystać z ofert sklepu, który zagwarantuje produkt wysokiej jakości. Taki hologram wygląda jak prawdziwy, posiada również datę ważności, czy kod uczelni. Naklejki kolekcjonerskie można znaleźć w sklepach stacjonarnych, internetowych, ale także na grupach dla kolekcjonerów, czy forach. Często są kupowane na prezent dla znajomego, który zawsze chciał skończyć studia, być może rozpoczynał kilka kierunków, ale nigdy ich nie skończył. Zdarza się, że taki podarunek działa jak motywacja do realizacji swoich pasji, marzeń czy hobby. Hologramy ELS w celach kolekcjonerskich można nabyć na stronie https://hologramykolekcjonerskie24.com/
Czy zakup hologramów jest legalny?
Zgodnie z obowiązującym prawem, zakup i posiadanie naklejek semestralnych studenckich jest legalne. Można się nimi wymieniać, przyklejać na legitymacje, czy sprzedawać. Ich popularność sprawiła, że filatelistyka XXI wieku została odkryta na nowo. Hologram doktorancki także można nabyć na rynku filatelistycznym. Jednocześnie prawo zabrania posługiwania się legitymacją z kolekcjonerskimi naklejkami. Podlega to pod fałszowanie dokumentów, za co można otrzymać grzywnę lub karę pozbawienia wolności nawet od 3 do 5 lat. Kolekcjonowanie naklejek ELS i ELD pozwala na zdobycie rzadkich okazów, ale także ich sprzedaż czy wymianę, jeśli się powtarzają. Każdą z nich można nakleić tylko jeden raz, ponieważ posiadają zabezpieczenie w postaci plastra miodu. W przypadku próby odklejenia następuje jej uszkodzenie. Dotyczy to zarówno prawdziwych naklejek, jak i wersji kolekcjonerskich. Dlatego, jeśli ktoś planuje sprzedać lub wymienić się nimi, warto zachować je w oryginalnym opakowaniu.
Zobacz również: Dlaczego hologramy studenckie są tak popularne
Podobne tematy